Valencie

Valencie je hlavní město stejnojmenné provincie. Valencie je podle počtu obyvatel hned třetí největší město v celém Španělsku. V současné době má Valencie něco přes 810 000 obyvatel a to ještě nepočítáme přilehlou aglomeraci.

Historie města

Valencie byla založena už v roce 138 před naším letopočtem. Zakladatelé Valencie byli slovutní Římané. Po Římanech zde bydleli různé národnosti, až v osmé století našeho letopočtu přišli Maurové a nějakou dobu byla Valencie muslimská. Od roku 1238 je Valencie královstvím a prožívá staletí rozmachu a bohatství, které vrcholí v 15. století, neboť v té době město prosperuje z chovu bource morušového a vyváží hedvábí do celého světa.

  

Ubytování ve Valencii?

Pomůžeme Vám najít nejlepší hotel v celé Valencii. Pohodlně, jednoduše, zdarma. Vaše slečna recepční z webu Hotelove.cz.

Současná podoba

Mnohé stavby z 15.století můžete dodnes v tomto krásném španělském městě obdivovat. Jedním z hlavních staveb z tehdejší doby je Lonja de la Seda, což je hedvábná burza. Tahle překrásná a čarovná sloupová hala, kde se obchodovalo s lukrativním hedvábím, byla postavena jako katalánský rozměrný sálový kostel. Krásné jsou především štíhlé točité sloupy, které silně připomínají kmeny palem. Burza je přístupná veřejnosti a lze ji navštívit každý den mimo pondělí.

Pravděpodobně nejúchvatnější stavbou Valencie je místní katedrála, která pochází z 13. století.  V útrobách katedrály je v bývalé kapitulní síni přechováván kalich, ze kterého údajně pil Ježíš Nazaretský při poslední večeři v Jeruzalémě a kterému se rovněž říká Svatý grál. Jestli jde o skutečnou relikvii nebo o pozdější podvrh, nikdo ve zbožné Valencii neřeší.

  

Valencie je silně katolické město, což jde vidět na množství zdejších kostelů a kaplí. Za pozornost stojí ještě kostel Iglesia Nuestra Senora de los Desamparados, který pochází pro změnu ze 17. století. Historicky cenné jsou zejména fresky, které jsou vymalované na stěnách kopule chrámu a oltářní soška Madony z 15. století.

Pro obdivovatelé výtvarného umění lze jednoznačně doporučit návštěvu Museu de Belles Artes, kde je možno na vlastní oči spatřit nádherná plátna od španělských mistrů El Greca, Goyi a Velázqueze.

Zajímavosti v okolí

Valencie skýtá tolik zajímavých památek a muzeí, že není potřeba vyjíždět do blízkého okolí. Pokud by vás to přece jenom táhlo mimo město, tak určitě navštivte nedaleký přírodní park L’Albufera, kde si dokonale odpočinete od ruchu Valencie.

 

Mapa umístění města Valencie ve Španělsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist