Gijón

Gijón je město, které se nachází na severu Španělska. Jedná se o přístavní průmyslové město na pobřeží Biskajského zálivu. V současnosti má město přes 277 000 obyvatel.

Historie města je velmi bohatá, neboť sahá až do 5. století před naším letopočtem. Během této dlouhé a bohaté historie se na jeho území nashromáždila celá řada zajímavých a cenných historických památek. V minulosti byl Gijón také znám pro svou prestižní univerzitu, která se jmenovala Real Instituto Asturiano. Tuto prestižní univerzitu založil Jovellanos.V současné době je Gijón rušným velkoměstem, které je co do počtu obyvatel největším městem na území autonomního společenství Asturie.

Jelikož byla historie Gijónu velmi pestrá a bohatá, za tu dobu vzniklo ve městě hodně historických památek, které stojí za to navštívit. Při brouzdání městem nezapomeňte na pobřeží Biskajského zálivu navštívit zajímavé Museo internacional de la gaita, neboli Museum dud, ve kterém vás očekává bohatá sbírka těchto nezvyklých hudebních nástrojů nejenom ze Španělska, ale i z ostatních koutů Evropské Unie nebo z Afriky či daleké Asie. Významnou církevní stavbou je chrám San Lorenzo. Dalšími krásnými budovami jsou například gijónská radnice a nádherný palác Revillagigedo.

  

V Gijónu můžete dále navštívit pěkné muzeum umění Nicanor Piñole Museum nebo železniční muzeum Museo del Ferrocarril.

V Gijónu najdete také pěkné písčité pláže. Na každé z místních pláží funguje skvělý sektor služeb, takže pro turisty je Gijón ideální a velmi oblíbenou turistickou destinací. Nejpopulárnější pláží v Gijónu je písčitá pláž San Lorenzo. Gijón je taktéž kulturním a vědeckým centrem, neboť zde sídlí známá Universidad Laboral de Gijón.

  

V Gijónu se rovněž nachází jeden z největších evropských přístavů, kde kotví velké nákladní lodě.

25 kilometrů od Gijónu leží město Ovideo, což je hlavní města autonomního společenství Asturie. V Ovideu je řada krásných historických staveb. Při krátké prohlídce města určitě navštivte gotickou katedrálu svatého Salvátora nebo klášter svatého Vincenta, kde sídlí místní Archeologické muzeum Asturie.

Blízko Gijónu se nachází i vyhlášené španělské lyžařské středisko Valgrande-Pajares, které je v zimních měsících hlavním turistickým tahákem.

  

Mapa umístění Gijónu v rámci Španělska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist