Zaragoza

Zaragoza (katalánsky Saragossa) je velkým vnitrozemským městem na severu Španělska. Město je  hlavním centrem autonomního společenství Aragonie a stejnojmenné provincie Zaragoza. V Zaragoze trvale žije 701 090 obyvatel (k 1. lednu 2010). Nadmořská výška města činí 199 metrů.

Město leží na velké španělské řece Ebro a soutoku s jeho menšími přítoky Huerva a Gállego. Zajímavostí je, že v blízkosti Zaragozy se nachází mnoho různých druhů terénů od pouště Los Monegros až k řídkým lesům a stepím.

Zaragoza je důležitou křižovatkou mezi městy jako Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia a Toulouse. V roce 2008 se v Zaragoze konala prestižní světová výstava Expo, jejíž téma byla voda a udržitelný rozvoj. Město má také mnoho zajímavých památek, které ho dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Co se týká historie města, tak to bylo založeno už Římany v letech 24 až 12 př.n.l. neslo jméno Colonia Caesaraugusta. V roce 380 se v Zaragoze uskutečnila synoda (neboli koncil – setkání biskupů). Od 8. století bylo město součástí Córdobského chalífátu a bylo baštou v boji proti křesťanským královstvím na severu Španělska. Po rozpadu Chalífátu vznikla taifská království. Roku 1118 dobylo křesťanské království Aragón Zaragozu a z města se stalo hlavní město království.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.zaragoza.es.

Mapa města Zaragoza ve Španělsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist