Salamanca

Salamanca (latinsky Salmantica; francouzsky Salamanque) je velké město ve vnitrozemí asi 180 kilometrů na západ od Madridu. Město je hlavním centrem stejnojmenné provincie spadající pod autonomního společenství Kastilie a León. Nadmořská výška města je 802 metrů. Žije zde 154.462 obyvatel (s aglomerací ale dohromady 213 399 obyvatel)

Město je důležité centrem vzdělávání. Dokonce se o něm říká, že je to nejdůležitější univerzitní město ve Španělsku. Zdejší školy se také velmi zasloužili o výuku a rozvoj španělského jazyka.

Salamanca byla založeno v době Římské říše. Díky výhodné poloze se z města stala důležitá obchodní křižovatka. Už roku 589 zde bylo založeno biskupství. Mezi lety 712 a 939 byla pod nadvládou Maurů. Po znovudobytí v 11. století, se sem přistěhovalo mnoho nových obyvatel ze všech částí Španělska.

V roce 1218 byla výnosem Alfonse IX. de León zřízena zdejší univerzita, která je jednou z nejstarších v Evropě a nejstarší funkční univerzitou ve Španělsku (starší univerzita v Palencii fungovala jen necelých pět set let).

Největšího rozkvětu město dosáhlo v 16. století, kdy byl vystavěn také zdejší chrám a klášter sv. Štěpána (San Esteban). Tehdy prožila nejslavnější období zdejší univerzita, na níž se kolem roku 1580 ročně zapisovalo 6 500 studentů; v celém městě přitom žilo 24 000 lidí. V 17. století ovšem stejně jako v celé Staré Kastilii nastal citelný úpadek. Během této doby bylo však vybudováno mj. monumentální náměstí Plaza Mayor.

Historické jádro Salamanky bylo roku 1985 přidáno do seznamu Světového dědictví UNESCO. V roce 2002 obdržela titul Evropské město kultury. Zajímavé je, že dnes se obyvatelé ze Salamanky spíše odstěhovávají a počet obyvatel pozvolna klesá. Možná blíže k moři, které je odtud vzdáleno nejblíže přes 300 kilometrů vzdušnou čarou.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.salamanca.es.

 
Mapa města Salamanca ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist