Salamanca

Salamanca (latinsky Salmantica; francouzsky Salamanque) je velké město ve vnitrozemí asi 180 kilometrů na západ od Madridu. Město je hlavním centrem stejnojmenné provincie spadající pod autonomního společenství Kastilie a León. Nadmořská výška města je 802 metrů. Žije zde 154.462 obyvatel (s aglomerací ale dohromady 213 399 obyvatel)

Město je důležité centrem vzdělávání. Dokonce se o něm říká, že je to nejdůležitější univerzitní město ve Španělsku. Zdejší školy se také velmi zasloužili o výuku a rozvoj španělského jazyka.

Salamanca byla založeno v době Římské říše. Díky výhodné poloze se z města stala důležitá obchodní křižovatka. Už roku 589 zde bylo založeno biskupství. Mezi lety 712 a 939 byla pod nadvládou Maurů. Po znovudobytí v 11. století, se sem přistěhovalo mnoho nových obyvatel ze všech částí Španělska.

V roce 1218 byla výnosem Alfonse IX. de León zřízena zdejší univerzita, která je jednou z nejstarších v Evropě a nejstarší funkční univerzitou ve Španělsku (starší univerzita v Palencii fungovala jen necelých pět set let).

Největšího rozkvětu město dosáhlo v 16. století, kdy byl vystavěn také zdejší chrám a klášter sv. Štěpána (San Esteban). Tehdy prožila nejslavnější období zdejší univerzita, na níž se kolem roku 1580 ročně zapisovalo 6 500 studentů; v celém městě přitom žilo 24 000 lidí. V 17. století ovšem stejně jako v celé Staré Kastilii nastal citelný úpadek. Během této doby bylo však vybudováno mj. monumentální náměstí Plaza Mayor.

Historické jádro Salamanky bylo roku 1985 přidáno do seznamu Světového dědictví UNESCO. V roce 2002 obdržela titul Evropské město kultury. Zajímavé je, že dnes se obyvatelé ze Salamanky spíše odstěhovávají a počet obyvatel pozvolna klesá. Možná blíže k moři, které je odtud vzdáleno nejblíže přes 300 kilometrů vzdušnou čarou.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.salamanca.es.

 
Mapa města Salamanca ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist