Lerida

Lerida nebo také Lleida (katalánsky Lleida, španělsky Lérida) je větší vnitrozemské město na severovýchodě Španělska v Katalánsku. Město je centrem stejnojmenné provincie. Podle sčítání obyvatel z roku 2010 zde žije 137 387 obyvatel. V metropolitní oblasti společně s městy Raimat a Sucs ale dohromady žije 250 000 obyvatel. Nadmořská výška města činí 155 metrů. Městem protéká řeka řeky Sicoris – moderně Segre.

Lleida je jedním z nejstarších měst v Katalánsku, lidské osídlení se zde datuje až někdy do doby bronzové. Své jméno Ilerda získalo města až za vlády císaře Augusta. V té době kolem přelomu letopočtu podléhalo pod Římskou říši. Po dlouhá staletí bylo město pod nadvládou Maurů. V roce 1297 zde byla založena University of Lleida, která je třetí nejstarší univerzitou v celém Španělsku. V následujících staletí bylo město na frontě mnoha válek, včetně španělské občanské války v 20. století.

Město má nádherné historické jádro, jehož dominantu tvoří velkolepá pevnost Turo de la Seu s kostelem La Seu Vella. Pevnost je opravdu mohutná s mnoha řadami velkolepých hradeb a strážních věží.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.paeria.cat.

Mapa města Lerida ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist