León

León (v leónštině a asturštině Llión) je vnitrozemské město na severovýchodě Španělska. Je to centrum provincie León, která je součástí autonomního společenství Kastilie a León. Trvale zde žije 134 012 obyvatel, uvádí se ale, že v metropolitní oblasti je to dohromady až 337.740 lidí. Nadmořská výška města je 837 metrů.

León leží na březích řeky Bernesga a je to poslední velké město na Svatojakubské cestě před tím, než vystoupá do hor k poutnímu místu Santiago de Compostela.

Zajímavá je samotný název města. Přestože león znamená ve španělštině lev, který je také v městském erbu a vlajce, tak název pravděpodobně pochází od latinského slova legio (česky legie – vojenská jednotka).

León byl totiž založen roku 79 př. n. l. jako vojenský tábor VI. římské legie. Ve stálé sídlo se vyvinul roku 68 s příchodem VII. legie vedené efemérním císařem Galbou. Ve středověku pak bylo hlavním městem království León, svého času nejdůležitějšího křesťanského státu na pyrenejském poloostrově.

Ale nyní k samotnému městu. Ač má město bohatou historii, tak historické jádro není tolik rozsáhlé jako u jiných Španělských měst. Náměstíčka jsou malá a nejznámější památkou je gotická katedrála s románskou bazilikou sv. Isidora. Novější části města směrem k řece mají moderního ducha a příjemnou atmosféru.

Více o městě se můžete dozvědět na jeho oficiálních webových stránkách www.aytoleon.es.

 
Mapa města León ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist