Historické město Córdoba

Córdoba je vnitrozemské město v jižním Španělsku konkrétně v Andalusii. Město je situováno v údolí řeky Guadalquivir. Córdoba je také hlavním městem stejnojmenné provincie. Aktuálně zde žije 325 453 obyvatel (2008). Nadmořská výška města je 120 metrů.

Město má opravdu dlouhou a spletitou historii, která sahá údajně až do 8. století př.n.l. První historicky doložená osada byla ale založena Féničany v 2. století př. n. l. V roce 152 př. n. l. bylo město pod názvem Corduba připojeno k Římské říši.

Během stěhování národů zde dočasně sídlili Vandalové, potom město dobyla Byzantská říše (544-571) a později Vizigóti (572). Následně město upadalo. Roku 711 ho dobyli Arabové a o pět let později se Córdoba stala hlavním městem islámského emirátu v Al-Andalus (od roku 756 Córdobského emirátu, od roku 929 Córdobského chalífátu). V období arabské nadvlády bylo město jedním z nejbohatších, bylo i duchovním a kulturním centrem islámu.

Okolo roku 1000 byla Córdoba jedním z největších měst na světě; žilo tu asi 500 000 obyvatel. Vedle sebe tu pokojně žili křesťané, muslimové i Židé. V této době vznikla i známá mešita, která dnes slouží jako katedrála. Po zániku Córdobského kalifátu roku 1031 připadla Córdoba Džahvanidům. Následující staletí se vystřídalo hned několik dalších vládců nad městem. Až v roce 1236 Córdobu v rámci reconquisty dobyla Kastilie a Španělé tak opět získali kontrolovat nad touto částí svého poloostrova.

Nový rozkvět prožila Córdoba v období Siglo de Oro kolem roku 1600. Poté následoval postupný úpadek posílený vlnami epidemií a sucha; okolo roku 1700 nezůstalo v někdejším velkoměstě více než 20 000 obyvatel. Ve 20. století pak město opět rychle vyrostlo, nutno však dodat, že stále ne do původních rozměru z doby před 1000 lety.

Tato bohatá historie v Córdobě zanechala nespočet nádherných památek. Starobylé městské centrum je druhé největší v Evropě a bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud tedy chcete můžete v Córdobě strávit klidně celou dovolenou a stále budete objevovat nová zákoutí. Skoro je nám až líto jmenovat jednotlivé památky, protože se skutečně nedá upozornit na vše. Za zhlédnutí ale rozhodně stojí Córdobská mešita, která dnes slouží jako katedrála, římský most a další antické památky v jeho blízkosti, židovská čtvrť nebo maurská pevnost Alcázar de los Reyes Cristianos.

Více o městě se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.cordoba.es.

Mapa města Córdoba ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist