Burgos

Burgos je větší vnitrozemské město na severu Španělska. Je to historické centrum Kastilie a jedno z nejdůležitějších měst největšího španělského autonomního společenství Kastilie a León. Trvale zde žije 178.966 obyvatel. Burgos je známé svým velkým počtem nádherných památek, mezi nejznámější památky patří katedrála Burgos, klášter Las Huelgas Reales nebo Cartuja de Miraflores. Městem prochází jedna z nejdůležitějších poutních cest – El Camino de Santiago do Santiago de Compostela. Cesta vede dál podél řeky Arlanzón.

Město má opravdu dlouhou a bohatou historii. Archeologické nálezy svědčí o lidském osídlení již v mladší době kamenné (4500 př. n. l.) a ve starší době železné (850 př. n. l.). Tyto pozůstatky osídlení se nalezly na pahorku Cerro del Castillo, který dominuje městu.

Samotné město Burgos bylo však oficiálně založeno kastilským hrabětem Diegem Rodríguezem Porcelosem roku 884 z jednoduchého důvodu. Kvůli postupující invazi Arabů nařídil král Leónu Alfons III. hraběti Diegovi, aby zde založil vojenskou pevnost (španělsky burgo). Původní funkce města byla tedy čistě vojenská.

Burgos byl osídlen na příkaz krále a byl podřízeno přímo králům Leónu. Po jeho osamostatnění od Leónu kolem roku 930, na kterém se významně podílel Fernán González, se Burgos stal hlavním městem kastilského hrabství. Od roku 1073 až do pádu Granady (1492) byl hlavním městem království Kastilie a Leónu. Po roce 1492 se hlavním městem království stal Valladolid, město, kde se Katolická Veličenstva vzala. Kvůli starým sporům mezi Burgosem, Leónem a Valladolidem nemá Kastilie a León žádné oficiální hlavní město; existuje však zákon, který Burgos stanovuje sídlem soudnictví Kastilie a Leónu.

Ve španělské občanské válce byl Burgos jedním z hlavních středisek nacionalistů. Sídlila zde i první Frankova vláda. Období občanské války zde bylo zbudováno i muzeum, které patří mezi 10. největších ve Španělsku. Dodnes Burgos zůstal centrem konzervativní politiky. Město kandiduje na evropské město kultury 2016. Burgos opravdu stojí za návštěvu, je to opravdu nádherné město.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách města www.aytoburgos.es.

 

Mapa města Burgos ve Španělsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist